Dezynfekcja powietrza i powierzchni promieniami ultrafioletowymi UVC o najbardziej efektywnej długości 253,7 nm, chowanym promienniku 360º i bardzo dużej mocy 150W pozwalającej zredukować czas ekspozycji do minimum. Nawet 3 minuty wystarczą do likwidacji wirusów i bakterii w typowym gabinecie 12m2.

Lumina 360 znajduje zastosowanie w szczególności w gabinetach medycznych, kosmetycznych, kosmetologii, salonach fryzjerskich, przychodniach, aptekach, laboratoriach, restauracjach, sklepach, przedszkolach, żłobkach, w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.

SKUTECZNOŚĆ LIKWIDACJI KORONAWIRUSÓW POTWIERDZONA BADANIAMI NAUKOWYMI

SPRAWDŹ CENĘ

Cena urządzenia dostępna wyłącznie dla profesjonalistów z branży kosmetycznej

 

  Jaki typ promieniowania UV jest skuteczny w sterylizacji i dezynfekcji?

  Spektrum promieniowania ultrafioletowego UV dla praktycznego zastosowania zostało podzielone na trzy obszary:

  Zakres promieniowania UV-C prowadzi do uszkodzeń DNA jak i RNA wirusów, bakterii, drożdży i grzybów. Energia pochodząca z promieniowania UV-C jest absorbowana przez kwasy nukleinowe i białka. Dochodzi do denaturacji białek i uszkodzeń materiału genetycznego drobnoustrojów.

  Lampa 253,7 nm najbardziej skuteczna metoda dezynfekcji powietrza i powierzchni

  Stosowanie lampy Lumina 360 253,7 nm jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza i powierzchni. Promieniowanie to wykazuje najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje zarówno na powierzchniach do których dotrze jak i w powietrzu poddanym działaniu UVC.

  Ze względu na wysoką skuteczność lampa może być wykorzystywana w każdym miejscu w którym wymagana jest sterylność.

  Promieniowanie UVC odbija się od powierzchni – ścian, sufitów i podłogi pod różnymi kątami i działa w każdym miejscu do którego dotarło. Oznacza to, że wykazuje działanie również w miejscach, które nie miały bezpośredniej ekspozycji w linii prostej na promieniowanie UVC.

  Działanie 360º i optymalna wysokość

  W celu uzyskania najbardziej optymalnego działania promiennik powinien emitować energię dookoła i znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby jak najwięcej elementów pozostawało w bezpośrednim działaniu UVC.

  Lumina 360 posiada chowany promiennik, który emituje UVC w zakresie 360º z wysokości od 105 do 167 cm w pozycji rozłożonej. Zapewnia to optymalne warunki do pracy, nie wymaga przestawiania lampy, ponieważ całe pomieszczenie jednakowo jest poddawane działaniu promieniowania.

   

  Jaki typ i model lampy UVC wybrać?

  Podczas wyboru właściwej lampy należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych elementów.

  Właściwa długość fali – 253,7 nm

  Promieniowanie UVC może powstawać m.in. podczas niskociśnieniowych wyładowań rtęciowych. Często stosowane są lampy, które obejmują szerszy zakres promieniowania UVC – w zakresie 180 – 280 nm.

  Najwyższą skuteczność biobójczą wykazuje jednak promieniowanie o długość fali 253,7 nm, które likwiduje do 99,99% wirusów, bakterii, drożdży i grzybów.

  Brak generowania ozonu

  Można wielokrotnie spotkać się z ofertami promienników generujących jednocześnie ozon.

  Cząsteczki ozonu powstają przy długości fali poniżej 200 nm i jest to zjawisko niepożądane.

  Często to świadczy o wykorzystaniu lampy emitującej szerszy zakres promieniowania, a co za tym idzie o słabszej efektywności biobójczej.

  Ozon (O3) jest wysoce reaktywną formą tlenu. Ten toksyczny gaz posiada potężne właściwości utleniające.

  Niektóre lampy UVC generują cząsteczki ozonu – co przez producentów i sprzedawców jest określane jako pozytywna funkcja urządzenia pozwalająca na dodatkowe zneutralizowanie szkodliwych zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

  Badania przeprowadzone przez EPA w 2009 r. wykazały, że reakcje zachodzące pomiędzy ozonem a lotnymi związkami organicznymi mogą doprowadzać do wytworzenia toksycznych lotnych związków organicznych, takich jak formaldehyd czy aldehydy.

  Generatory ozonu mogą być bardzo skuteczne w przypadku rozkładania związków zapachowych, ale nigdy nie powinny być używane w pomieszczeniach w których znajdują znajdują się ludzie.

  Po zastosowaniu lampy, która generuje ozon należy intensywnie wietrzyć pomieszczenie i nie korzystać z niego przez ok 2 godziny. Nie jest to więc wskazane rozwiązanie dla salonów kosmetycznych, fryzjerskich, kosmetologii, gabinetów lekarskich, psychoterapeutycznych, dietetycznych, rehabilitacyjnych, restauracji, czy innych pomieszczeń w których zależy nam na jak najszybszym procesie oddania do użytkowania.

  W lampie Lumina 360 zastosowane zostało specjalne szkło kwarcowe, które posiada wysoki współczynnik transmisji promieniowania o długości 253,7 nm, przy czym szkło to absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm ograniczając maksymalnie powstawanie szkodliwego ozonu.

  Jak najwyższa moc promiennika

  Lumina 360 posiada moc 150 W. Jest to kluczowy parametr od którego zależy skuteczność i czas ekspozycji.

  Skuteczność biobójcza zależna jest od dawki promieniowania które zostało dostarczone na daną powierzchnię.

  Dostarczoną dawkę wyliczyć możemy poprzez pomnożenie mocy lampy przez czas ekspozycji i podzielenie przez powierzchnię na jaką działamy.

  Oznacza to, że jeśli w tym samym pomieszczeniu zastosujemy dwukrotnie mocniejszą lampę to możemy dwukrotnie skrócić czas ekspozycji. Jest to niezwykle korzystne w związku z jak najkrótszym wyłączeniem sterylizowanego pomieszczenia.

  Tylko 3 minuty do likwidacji wirusów i bakterii

  Czas naświetlania lampą UVC jest zależny od efektu który chcemy osiągnąć, wielkości pomieszczenia, rodzaju oraz mocy lampy.

  W przypadku sali operacyjnej, zależy nam na eliminacji wszystkich rodzajów drobnoustrojów razem z drożdżakami i grzybami. W tym przypadku należy odpowiednio wydłużyć czas oddziaływania promieniowania UVC.

  W przypadku gabinetów lekarskich, medycyny estetycznej, salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich, psychoterapeutycznych, przedszkoli, sklepów, pubów czy restauracji zazwyczaj zależy na szybkim usunięciu wirusów i bakterii.

  In the case of Lumina 360 in smaller rooms, we can shorten the necessary lamp operation time several times , and thus turn off the room only for a very short time.

  Stosując lampę 150 W, 253,7 nm możemy zminimalizować czas ekspozycji do minimum.

  Jeśli pomieszczenie posiada powierzchnię 12m2 i wysokość 250 cm to powierzchnia łączna ścian, podłogi i sufitu wynosi 59 m2. Dodajmy do tego powierzchnie mebli, urządzeń ok 10m2. Łącznie mamy 69 m2 powierzchni do dezynfekcji (690 000 cm2).

  150 W = 150 J / s (sekundę)

  150 J = 150000 mJ

  150000 mJ / 690 000 cm2 = 0,2174 mJ / cm2 – jest to dawka na cm2 pomieszczenia podczas 1 sekundy włączonej lampy.

  Chcąc usunąć wirusy i bakterie (D90) musimy zapewnić dawkę 30 mJ /cm2.

  Zgodnie z wyliczeniami, dawkę 30 mJ/c2 osiągniemy przy lampie 150 W 253,7 nm po ok 140 sekundach!

  Należy mieć na uwadze nierównomierność ekspozycji poszczególnych elementów na promieniowanie, dlatego można uznać za poprawny czas ekspozycji wynoszący 3-4 minuty.

  W celu usunięcia wirusów i bakterii w pomieszczeniu 12 m2 możemy stosować lampę Lumina 360 przez 3-4 minuty.

  W przypadku stosowania lamp 235,7 nm 30 W, czas ekspozycji byłby dłuższy 5-krotnie (ok 15-20 min).

  Jednocześnie należy pamiętać o wydłużeniu czasu działania w przypadku chęci usunięcia drożdży i grzybów.

  Czy lampa Lumina 360 działa skutecznie na koronawirusy?

  Według aktualnego stanu wiedzy, koronawirusy są wrażliwe na światło UVC poprzez uszkodzenie genomu RNA. Prowadzone badania dotyczą różnych odmian wirusów dla których osiągano skuteczność dezaktywacji w zakresie dawki 0,7 – 24,1 mJ/cm2.

  W przypadku oferowanej lampy 150W skuteczność przeciwko wirusom SARS (Hanoi,Urbani) osiągamy w pomieszczeniu 12 m2 po ok 3-4 minutach ekspozycji.

  Mobilność i ergonomia

  Lampa pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami / gabinetami, dlatego nie musisz kupować kilku urządzeń do każdego pomieszczenia osobno.

  Wyposażona jest w kółka oraz w łatwy sposób chowany promiennik w obudowę.

  Dzięki temu bezpiecznie możemy przewozić bez ryzyka uszkodzenia lampy i nie ma konieczności wykonywania złożonych instalacji czy wiercenia otworów w ścianie.

  Zajmuje wyjątkowo mało miejsca – tylko 25x25x90 cm co umożliwia bezproblemowe przechowywanie bez zabierania cennej przestrzeni.

   

  Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

  Dla wysokiego bezpieczeństwa lampa uruchamiana jest zdalnie, za pomocą wielofunkcyjnego pilota umożliwiającego włączenie, wyłączenie i ustawienie czasu działania lampy.

  Możesz więc komfortowo obsługiwać lampę bez konieczności ekspozycji na promieniowanie UVC.

  Lampa przepływowa UVC czy promiennik UVC (Lumina 360)?

  Na rynku obecne są lampy z bezpośrednim promiennikiem oraz ukrytym wokół którego przepływa powietrze zasysane przez wentylator – tzw. lampy przepływowe UVC.

  Lampy przepływowe umożliwiają stosowanie podczas pobytu ludzi, jednak ich skuteczność jest bardzo ograniczona. Wynika to zarówno z bardzo krótkiego czasu ekspozycji, ograniczonego zakresu działania i braku oddziaływania na powierzchnię.

   

  Bardzo krótki czas ekspozycji

  Ekspozycja powietrza na promieniowanie UVC w lampach przepływowych jest wyłącznie chwilowa – tylko podczas przepływu przez urządzenie. Cząsteczki powietrza eksponowane są na promieniowanie UVC przez ułamek sekundy. Przy zastosowaniu najczęściej spotykanych lamp 30W lub 60W jest to dawka energii niewystarczająca do uszkodzenia drobnoustrojów.

  Brak szybkiej dezynfekcji

  Zastosowane w lampach wentylatory o wydajności ok 130 m3 / h powodują wymianę całego powietrza w 20 m2 pomieszczeniu po ok 25 minutach. Oznacza to, że jednocześnie przez stosunkowo długi okres czasu w pomieszczeniu utrzymuje się nie dezynfekowane powietrze. W przypadku lampy przepływowej nie ma możliwość przeprowadzenia pełnej, szybkiej dezynfekcji np. pomiędzy pacjentami, klientami.

  Umów się na indywidualną prezentację wybranego
  przez Ciebie sprzętu w jednym z dwóch naszych showroomów.

  Sprawdź cenę urządzenia